Kiedy wolno odliczyć kary umowne
Jeżeli sankcyjna opłata nie jest wynikiem zaniedbań przedsiębiorcy i ma związek z jego przychodami bądź zabezpiecza ich źródło, to fiskus nie powinien zakwestionować jej ujęcia w rachunku podatkowym.
W toku działalności gospodarczej mogą wystąpić przypadki, gdy podatnik zostaje obciążony różnego rodzaju karami czy opłatami o charakterze sankcyjnym. Warto wiedzieć, które z nich i w jakich okolicznościach będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu.
Co do zasady, do kosztów podatkowych nie zalicza się kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy CIT. Kary z tych tytułów są zatem wprost wyłączone z kosztów. Niestety, nie oznacza to, że automatycznie wszystkie inne kary i odszkodowania będą mogły zostać zaliczone do podatkowych kosztów.
Związek z przychodem jest konieczny...
Podstawowym warunkiem uznania kary czy odszkodowania za koszt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta