Ograniczenia płatności gotówkowych dotyczą zagranicznych zakupów
Podatnik nie zaliczy do kosztów towarów nabytych od chińskiego kontrahenta w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji, której kwota przekracza 15 000 zł, została uregulowana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.
Czy w związku z dodanym do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 22p ust. 1, który obowiązuje od 1 stycznia 2017 r., przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zakup biżuterii w Chinach, jeśli zapłaci za tę biżuterię gotówką? – pyta czytelnik.
Takim zagadnieniem zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 29 listopada 2016 r. (1462-IPPB1.4511.1149.2016.1.MM).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie handlu stalą i zamierzający ją rozszerzyć o handel importowaną z Chin biżuterią stalową i srebrną. Za towar ma płacić tylko w formie gotówkowej.
Podatnik miał wątpliwość, czy w związku z obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. art. 22p ust. 1 ustawy o PIT, wydatek na zakupiony za gotówkę towar będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w przypadku transakcji zawieranych z przedsiębiorcami zagranicznymi, jeżeli wartość transakcji przekroczy kwotę 15 000 zł. Przywołany przepis stanowi bowiem, że: „dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy:
1. stroną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta