Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projekty IT i optymalizacja produkcji mogą uprawniać do preferencji

22 marca 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tylenda

Prawo do ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie jest zarezerwowane dla firm prowadzących wyspecjalizowane badania naukowe. Potencjalnie jest dostępne również dla tych, które pracują nad wdrożeniem lub ulepszaniem produktów.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową wprowadzona została do ustawy o CIT w 2016 r., zastępując poprzednio obowiązującą tzw. ulgę technologiczną, która dotyczyła nabywania wytworzonych przez inne podmioty patentów, know-how, praw autorskich, praw do software'u itp. Obecna ulga premiuje natomiast wydatki ponoszone na samodzielnie prowadzoną działalność badawczo–rozwojową, m.in. na zatrudnienie personelu, niezbędną aparaturę czy usługi doradcze. Warto przy tym podkreślić, że obecnie obowiązujące przepisy szeroko definiują działalność badawczo-rozwojową, obejmując nią nie tylko tzw. badania podstawowe (tj. wykonywane przez jednostki naukowe nie w celach komercyjnych).

Szeroka definicja

Prawo do ulgi mają również przedsiębiorcy prowadzący prace rozwojowe, tj. polegające na nabywaniu, łączeniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia ulepszonych produktów, procesów i usług.

Szeroki zakres rozumienia działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności prac rozwojowych, wynika również z interpretacji indywidualnych. Przykładowo, następujące rodzaje działalności zostały uznane w interpretacjach indywidualnych za działalność badawczo-rozwojową:

- prowadzenie prac...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10706

Wydanie: 10706

Spis treści
Zamów abonament