Firma nie musi doliczać PIT, kiedy zwraca handlowcom za hotel
Zapłata przez pracodawcę kosztu noclegu pracownika wykonującego obowiązki w miejscu określonym w umowie o pracę, ale poza siedzibą firmy oraz miejscem zamieszkania, to racjonalny wydatek firmy związany z realizacją celów gospodarczych.
Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę handlowców, którzy zobowiązani są do osobistych wyjazdów do kontrahentów. Niekiedy obszar pracy jest tak rozległy, że pracownicy nie mają możliwość powrotu do miejsca zamieszkania na nocleg w danym dniu. Wtedy – w związku z koniecznością wykonywania obowiązków służbowych – są zmuszeni przenocować poza siedzibą spółki i poza miejscem zamieszkania. Wydatki na noclegi w trasie, paliwo do samochodów służbowych, przejazdy płatnymi drogami i opłaty parkingowe mają bezpośredni związek z wykonywaniem obowiązków służbowych i są niezbędne do ich wykonywania. Na potwierdzenie wydatków pracownicy dostarczają faktury lub rachunki, na podstawie których spółka zwraca im równowartość poniesionych wydatków.
Spółka – pracodawca i płatnik – zapytała czy ma rację, nie traktując zwróconych przedstawicielom handlowym wydatków jako ich przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Fiskus odpowiedział, że stanowisko spółki jest nieprawidłowe w części dotyczącej zwrotu wydatków na noclegi w trasie. Potwierdził jej wykładnię tylko w zakresie zwrotu wydatków na paliwo do samochodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta