Kiedy sprzedaż lokalu spółki bez VAT
Wykorzystywanie części wybudowanego przez podatnika budynku jako firmowego biura mieści się w definicji pierwszego zasiedlenia. Do późniejszego zbycia nieruchomości można więc zastosować zwolnienie.
Zwolnienie z podatku od towarów i usług jest przewidziane dla dostawy budynków, budowli lub ich części, która nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, bądź między pierwszym zasiedleniem a dostawą tego budynku/budowli upłynął okres dłuższy niż dwa lata (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT) .
Pierwsze zasiedlenie to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.
Istotą pierwszego zasiedlenia jest zatem oddanie nieruchomości do użytkowania, które następuje w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwszym zasiedleniem może być więc dostawa nieruchomości, ale także oddanie jej w najem lub dzierżawę. Czy w pojęciu pierwszego zasiedlenia mieści się też użytkowanie wybudowanego lokalu na własne cele prowadzonej działalności gospodarczej?
Stan faktyczny
Z wnioskiem o wydanie interpretacji w takiej sprawie wystąpiła spółka, która w prowadzonej działalności developerskiej wybudowała w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta