Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odstąpienie od umowy sprzedaży a podatek dochodowy

22 marca 2017 | Prawo | Krzysztof Zagrobelny

Krzysztof Zagrobelny Jeżeli każde nabycie własności według prawa cywilnego jest nabyciem z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to dochodzi do wewnętrznej niespójności systemu prawnego. Z jednej strony chroni on przed kontrahentem niepłacącym za nabycie nieruchomości, ale z drugiej karze, odbierając nabyty wcześniej przywilej podatkowy – pisze prawnik.

W „Rzeczpospolitej" z 15 stycznia 2017 r. ukazał się tekst zatytułowany „Odstąpienie od umowy sprzedaży oznacza ponowne przeniesienia własności" wraz z uwagami eksperta pani Elizy Wójcik.

Na kanwie interpretacji sporządzonej 17 listopada 2016 r. przez Izbę Skarbową w Warszawie poruszony w nim został ważny społecznie i jak się okazuje, niełatwy do interpretacji temat opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Podatniczka, która sprzedała nieruchomość w sytuacji, gdy mogła skorzystać z dobrodziejstwa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU 2016 r., poz. 2032, ze zmianami) i nie płacić 19 proc. podatku dochodowego od uzyskanego przychodu, zmuszona była wycofać się z tej transakcji. Stało się tak za sprawą nierzetelnego nabywcy, który nie wywiązał się z obowiązku zapłaty umówionej ceny, co było podstawą do skutecznego, jak się okazało, odstąpienia od umowy sprzedaży.

W następstwie odstąpienia strony zawarły ugodę i na jej podstawie własność rzeczonej nieruchomości powróciła do podatniczki, która usiłuje tym razem skutecznie osiągnąć to, co się jej poprzednim razem nie udało. Chce sprzedać nieruchomość i otrzymać zapłatę umówionej kwoty. Niepewna jednak skutków podatkowych tego rodzaju czynności zdecydowała się zadać fiskusowi pytanie. Poprosiła o wyjaśnienie, czy zwrot...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10706

Wydanie: 10706

Spis treści
Zamów abonament