Nieodpłatne zabezpieczenia zobowiązań przez spółki powiązane trzeba wykazać w przychodach
Realną korzyścią jest zaoszczędzony wydatek, jaki spółka, której zobowiązanie poręczono nieodpłatnie, musiałaby ponieść starając się uzyskać świadczenie od niezależnego podmiotu zajmującego się profesjonalnie taką działalnością.
Elastyczność warunków transakcji, a przede wszystkim niskie koszty zachęcają do korzystania z dobrodziejstwa grupy kapitałowej przy zabezpieczaniu zobowiązań. Niezależnie od formy zabezpieczeń wsparcie spółek z grupy jest łatwiejsze do uzyskania.
Podatnicy nie zawsze posiadają wystarczającą wiedzę do zidentyfikowania ryzyka podatkowego tych transakcji i właściwej oceny ich skutków. Zamknięcie 2016 r. to dobra okazja, żeby zweryfikować poprawność rozliczeń. Przyjrzyjmy się aktualnej praktyce organów podatkowych i orzecznictwu. Zacznijmy od typowej transakcji zabezpieczającej.
Poręczenie
Otrzymanie nieodpłatnego poręczenia przez spółkę zależną jest dla podatników nieodpłatnym świadczeniem oraz skutkuje powstaniem przychodu z tego tytułu (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT). Zdaniem organów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta