Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe rodzaje prokury w kodeksie cywilnym

29 marca 2017 | Prawo | Adam Opalski Andrzej W. Wiśniewski

Należy mieć nadzieję, że interwencja ustawodawcy położy kres zamieszaniu wokół prokury z udziałem zarządców spółek kapitałowych, wywołanemu uchwałą Sądu Najwyższego z 30 stycznia 2015 r. Zakaz udzielania im prokury skutkowałby ich nieuzasadnionym gorszym traktowaniem w stosunku do pracowników czy osób trzecich – przekonują prawnicy.

Ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (DzU, poz. 2255), która weszła w życie 1 stycznia 2017 r. daje swobodę wyboru prokury. Rozstrzygnęła spór dotyczący dopuszczalności ustanawiania prokury obejmującej umocowanie do działania przez prokurenta wspólnie z członkiem zarządu spółki kapitałowej (a także osobami zarządzającymi w strukturach innych przedsiębiorców). Jest to reakcja ustawodawcy na kontrowersyjną uchwałę „siódemkową" Sądu Najwyższego z 30 stycznia 2015 r. (III CZP 34/14), zakazującą wpisu do rejestru prokurenta z zastrzeżeniem, że może on działać tylko z członkiem zarządu.

Obecnie art. 1094 § 1 k.c. oraz nowy art. 109 § 11 k.c. pozwalają ustanowić cztery rodzaje prokury:

1) prokurę samoistną,

2) prokurę łączną, która upoważnia tylko do działania z innym prokurentem,

3) prokurę łączną, upoważniającą do działania z innym prokurentem, oraz dodatkowo z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem osobowej spółki handlowej,

4) prokurę swoiście łączną (prokurę łączną niewłaściwą), która upoważnia tylko do działania z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem osobowej spółki handlowej.

Przedsiębiorcy mają więc swobodny wybór, gdyż rodzaj prokury jest każdorazowo determinowany treścią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10712

Wydanie: 10712

Spis treści
Zamów abonament