Ważny dojazd i liczba pasażerów
Szybkie połączenia komunikacyjne będą ważnym argumentem za lokalizacją Centralnego Portu Lotniczego.
Mało jest w Europie miast, które miałyby główne lotnisko odprawiające miliony pasażerów tak blisko centrum aglomeracji, jak jest to w przypadku portu Chopina.
Z pewnością jest to Lizbona, ale od dłuższego czasu mówi się, że port lotniczy powinien być przeniesiony w inne miejsce. Na razie trwają inwestycje w istniejący obiekt. Tak samo jak na warszawskim Okęciu.
Zazwyczaj jest tak, że odległość od dużego miasta do portu lotniczego to 20 do 50 km. Rzymskie Fiumicino oddalone jest o 30 km od centrum miasta, londyńskie Heathrow o ponad 40 km, tyle samo trzeba przejechać z centrum Sztokholmu na Arlandę. Mediolańska Malpensa jest oddalona o 50 km.
Nie wszystkie europejskie stolice mają połączenie kolejowe z głównym portem, a tylko Londyn ma Heathrow Express, który jest w stanie w 15 minut przewieźć pasażera z lotniska do miasta. W Paryżu jest kolejka RER, którą jeśli akurat nie ma strajku, co się zdarza, dojeżdża się z centrum w około godzinę. Podróż autobusem zajmuje o pół godziny dłużej.
Ciekawa jest analiza Wojciecha Brola, autora opracowania dla WBdata, dotycząca potencjalnych lokalizacji dla Centralnego Portu Lotniczego. Z analizowanych lokalizacji najbardziej oddalony jest Łowicz, znajdujący się ok. 70 km od centrum Warszawy, najbliżej Błonie. Pozostałe: Mszczonów, Baranów, Babsk i Żyrardów są położone w odległości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta