Aktywności gospodarcza, na najwyższym poziomie
Na Mazowszu jest najwięcej firm spośród wszystkich województw. To najbardziej rozwinięty ekonomicznie region kraju.
Mazowieckie to region najbogatszy w kraju, który ma największy wkład w tworzenie polskiego PKB. Charakteryzuje się największym eksportem i importem w kraju. Dominującą rolę odgrywa przemysł rolno-spożywczy oraz petrochemiczny, ważne są także: przemysł energetyczny, chemiczny i elektromaszynowy. Mazowsze to także zagłębie ogrodnictwa i sadownictwa.
Centralne położenie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych oraz lokalizacja w transeuropejskich korytarzach transportowych zapewniają połączenie z większymi miastami kraju i Europy. W Warszawie znajduje się największy w Polsce międzynarodowy port lotniczy – Lotnisko Chopina w Warszawie, na które przypada prawie 50 proc. całości ruchu pasażerskiego w Polsce.
Na terenie województwa działa pięć Specjalnych Stref Ekonomicznych: Łódzka, Starachowicka, Suwalska, Tarnobrzeska, Warmińsko-Mazurska. Główny potencjał dla tworzenia kapitału ludzkiego w województwie stanowią 102 uczelnie wyższe, w których kształci się 275 tys. studentów, czyli 19,6 proc. studentów w skali kraju. Do najważniejszych należą: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Słabe strony Mazowsza to z pewnością ogromne trudności komunikacyjne wewnątrz stolicy czy wysokie koszty pracy i prowadzenia działalności gospodarczej.
PKP rośnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta