Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiosenni kolędnicy z pijanym kogutkiem

29 marca 2017 | Życie Regionów | Karolina Kowalska
źródło: materiały prasowe

Po Niedzieli Wielkanocnej pojawiały się wiosenne grupy kolędników, strojem i rekwizytami nawiązujące do odradzającej się przyrody i pełne podtekstów erotycznych – mówi, Robert Piotrowski etnograf.

Rz: Wystawa „Wielkanoc na Mazowszu" co roku ściąga do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rzesze zwiedzających. Co im pokazujecie?

Robert Piotrowski: Jak co roku w chałupkach skansenu przedstawiamy chronologicznie czynności związane z Wielkim Postem, Niedzielą Palmową i samą Wielkanocą. Jest drewniany kogutek obwożony przez wiosennych kolędników od domu do domu i dwór z tradycyjnie zastawionym szlacheckim stołem – z tortami, marcepanami i błamkuchami, jak nazywano sękacze, które od Kresów Wschodnich po Wielkopolskę uważane były za typowe szlacheckie ciasto wielkanocne. Jest też miejsce spotkań gospodyń, które wykonywały palemki.

Sierpeckie palemki nie są tak wysokie jak te kurpiowskie.

Palmy w tej części Mazowsza są bardzo pierwotne, skromne i niewielkie – najwyżej 50-centymetrowe. Tradycja ich wyrabiania zachowała się do dzisiaj także dzięki Muzeum, które co roku organizuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10712

Wydanie: 10712

Spis treści
Zamów abonament