Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozpoznanie przychodu pozwala potrącić stratę ze sprzedaży wierzytelności

29 marca 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

CIT

Jeżeli wolą kontrahentów było zatrzymanie części wynagrodzenia należnego wykonawcy, a nie udzielenie dodatkowej kaucji gwarancyjnej, to zatrzymana kwota nie przestaje być jego częścią.

Spółka podpisała z kontrahentem umowę o generalne wykonawstwo. Kontrakt obejmował wybudowanie budynku biurowo-usługowego. Strony umówiły się na konkretną datę zakończenia inwestycji. Spółka tłumaczyła, że nie dotrzymała pierwotnego terminu, który został aneksowany. Ostatecznie kontrahent odstąpił od umowy, naliczając jej kary umowne. Rozmowy doprowadziły jednak do zawarcia drugiej umowy o generalne wykonawstwo, w której spółka zobowiązała się do dokończenia budowy obiektu, rozpoczętej na podstawie pierwszego kontraktu.

Firma wyjaśniła, że z faktur za wykonane prace tym razem kontrahent zatrzymywał 5 proc. wartości netto jako kaucję gwarancyjną. Zwolnienie kaucji miało nastąpić w ciągu siedmiu dni od odbioru końcowego i po dostarczeniu bezwarunkowej, bankowej gwarancji dobrego wykonania.

Sprawy nie potoczyły się jednak zgodnie z planem. Kontrahent sprzedał wybudowaną inwestycję, a spółka złożyła wniosek o jego upadłość. Firma zapytała czy może zaliczyć do kosztów straty z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10712

Wydanie: 10712

Spis treści
Zamów abonament