Dotacje na tworzenie centrów badawczo-rozwojowych
Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać środki na zakup sprzętu, aparatury, mierników i innej niezbędnej infrastruktury, która służyć będzie prowadzeniu prac nad nowymi produktami.
michał kołtuniak
W szybko zmieniającej się rzeczywistości, pogoni za wciąż nowymi, a w założeniu lepszymi materiałami i produktami (usługami, procesami, technologiami), firmy powinny stawiać na rozwój i doskonalenie oferowanych przez siebie produktów. Od dodawania nowych funkcji, poprawiania ich ergonomii, wzornictwa po oferowanie zupełnie nowych towarów. Stawianie na nowoczesność i wprowadzanie innowacji może być warunkiem przetrwania na konkurencyjnym rynku.
Wyspecjalizowani w B+R
Jednak nie każda firma ma przecież potencjał i możliwości samodzielnego prowadzenia badań i prac rozwojowych. Może sobie zdawać sprawę z potrzeby dokonywania takich procesów, ale nie będzie miała wiedzy i chęci, aby pójść w tym kierunku. Trudno zresztą oczekiwać, aby w każdej firmie istniało laboratorium. Szczególnie firmie mikro lub małej. Ponadto, biorąc pod uwagę potrzebę specjalizacji, podziału pracy i idącą za tym większą efektywność wykorzystywania różnorodnych czynników produkcji, można sobie wyobrazić powstawanie i rozwój firm, których trzon działalności będzie opierał się na prowadzeniu badań podstawowych, przemysłowych oraz prac rozwojowych. Jednak nie będą one prowadziły tych badań na własne potrzeby. Mogą to być firmy w ogóle niczego nie produkujące (przynajmniej nie na masową skalę), chyba że za produkcję uznamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta