Nowy standard rachunkowości dla leasingu
Choć MSSF16 zacznie obowiązywać dopiero 1 stycznia 2019 r., to już należy rozpocząć przygotowania do jego wdrożenia. Wiele koniecznych do przeprowadzenia analiz może być bowiem bardzo czasochłonnych.
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała nowy MSSF 16 dotyczący leasingu prawie 1,5 roku temu. Nowy standard wymaga od leasingobiorcy ujęcia w bilansie prawie wszystkich umów noszących znamiona leasingu. Ma to na celu odzwierciedlenie prawa leasingobiorcy do używania składnika aktywów w danym okresie oraz ujęcie odpowiedniego zobowiązania do zapłaty czynszów/rat leasingowych. W związku z tym niektóre decyzje będą wymagały analizy poszczególnych umów, co często może być czasochłonne.
Wpływ na sprawozdawczość
Nowy standard zastąpi dotychczasowy MSR 17 „Leasing". Będzie on miał bardzo duży wpływ na sprawozdanie finansowe. Nie będzie już bowiem podziału na leasing finansowy i leasing operacyjny. Trzeba będzie szczególnie uważać na ujęcie leasingów w bilansie. Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami umowy leasingowe klasyfikowane są jako leasing finansowy lub leasing operacyjny. Klasyfikacja ta odbywa się poprzez analizę kolejnych warunków, które w polskich zasadach rachunkowości opisane są w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem, dzierżawa". Uznanie umowy za leasing finansowy następuje na podstawie analizy warunków umowy i przyrównania ich do warunków wskazanych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), a odpowiadających warunkom wymienionym w MSR...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta