Jak księgować ulepszenie, a jak remont środków trwałych
Wydatki na unowocześnienie składnika majątkowego, które podnosi jego wartość techniczną, użytkową bądź przystosowanie do wykorzystania go w innym celu, niż pierwotne przeznaczenie, nie są kosztem w momencie poniesienia.
Pod pojęciem środków trwałych należy rozumieć rzeczowe aktywa trwałe o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby przedsiębiorstwa. (art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości; dalej: uor). Środki trwałe oddane do używania na podstawie umowy dotyczącej korzystania z cudzych rzeczy (tj. umowy najmu, dzierżawy lub leasingu) zaliczane są – w zależności od spełnienia określonych przepisami przesłanek – do aktywów trwałych jednej ze stron takiej umowy.
Środki trwałe obejmują:
- nieruchomości,
- budynki,
- budowle,
- lokale będące odrębną własnością,
- maszyny,
- urządzenia,
- środki transportu oraz
- ulepszenia w obcych środkach trwałych (będące odrębnymi obiektami inwentarzowymi, ponieważ nakładów na modernizację takich środków nie można doliczyć do ich dotychczasowej wartości, ujętej w ewidencji właściciela, a nie użytkownika).
Środki trwałe w okresie ich budowy i montażu oraz ulepszenia już istniejącego środka trwałego podlegają kwalifikacji do kategorii środków trwałych w budowie. Składniki majątku trwałego mogą także stanowić inwestycje, których celem jest osiągnięcie z nich korzyści ekonomicznych.
W zależności od charakteru prac
Znajdujące się w dyspozycji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta