Czynności egzekutorów to nie działania władzy publicznej
Komornik sądowy, którego status wynika z ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, jest podatnikiem VAT.
Wnioskodawca jest komornikiem sądowym. W związku z tym ma status funkcjonariusza publicznego działającego przy sądzie rejonowym. Wykonuje czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych oraz inne przekazane na podstawie odrębnych przepisów. We wniosku o interpretację zapytał czy w związku z przyznanym komornikowi sądowemu statusem jest on podatnikiem VAT, gdy wykonuje wymienione czynności.
Jego zdaniem komornik sądowy, wykonując władztwo publiczne będące konsekwencją pełnienia funkcji organu egzekucyjnego, powinien być uznany za organ władzy publicznej w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa. Tym samym ma do niego zastosowanie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, wyłączający komornika sądowego jako organ władzy publicznej z grona podatników.
Fiskus odpowiedział, że komornik jest podatnikiem VAT. WSA w Łodzi uznał natomiast, że takiego statusu nie można mu przypisać.
Gdy spór trafił na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego ten zwrócił uwagę na wyraźne i występujące na szeroką skalę spolaryzowanie poglądów na temat statusu komornika sądowego jako podatnika VAT na poziomie wojewódzkich sądów administracyjnych. Trzyosobowy skład doszedł do przekonania, że sporna kwestia jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta