Jesteśmy w UE przykładem pieniactwa i prowincjonalizmu
Radosław Sikorski | Pod rządami nacjonalistów antyeuropejskich nie ma szans na przyjęcie w Polsce euro
Rz: Wybór Emmanuela Macrona to problem dla rządu PiS?
Radosław Sikorski, były szef MON i MSZ: Spory. Trzeba oddać obozowi „dobrej zmiany", że pracował długo i ciężko nad zepsuciem dobrych wcześniej stosunków Polski z Francją. Spotykając się z rywalką Emmanuela Macrona – Marine Le Pen, szef MSZ pokazał w kampanii, gdzie leżą sympatie rządu PiS. Politycy takich rzeczy nie zapominają i nie wybaczają. Że przypomnę chociażby niesnaski z podobnych powodów między torysami a Billem Clintonem.
Rządzący powinni budować przed wyborami relacje dyplomatyczne z pretendentami do władzy.
Oczywiście. Dlatego jeśli już, szef MSZ powinien był spotkać się ze wszystkimi znaczącymi kandydatami na prezydenta Francji.
Witold Waszczykowski mówił, że spotkał się też wcześniej z Macronem oraz z najbliższym doradcą Fillona.
Jakoś tamtymi zdjęciami przed wyborami się nie chwalił. Gdy dochodzi do spotkania tylko z jednym kandydatem na prezydenta, to szef MSZ ponosi polityczne ryzyko. Jeśli obstawia właściwego konia, to ryzyko przynosi polityczne dywidendy, a jeśli niewłaściwego, to koszty. „Koń" rządu PiS przegrał. Teraz możemy spodziewać się konsekwencji.
Jakich?
One już mają miejsce. Człowiek, który jest nadzieją Francji i Europy, publicznie podaje Polskę jako przykład negatywny. I to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta