Miliony na wspólne projekty biznesu i świata nauki
Na kilkumilionowe dotacje mogą liczyć konsorcja składające się z jednostek naukowych i przedsiębiorców, które zgłoszą projekty B+R do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 18 września. Michał Kołtuniak
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – instytucja, która odpowiada za realizację znacznej części programu „Inteligentny rozwój", ogłosiła konkurs na wspólne projekty naukowców i przedsiębiorców. Chodzi o przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe, to jest takie, które obejmują badania przemysłowe i prace rozwojowe lub tylko te ostatnie. Co istotne, takie projekty muszą być przygotowane i realizowane przez konsorcja. Wymagana jest zatem współpraca sektora nauki oraz sektora przedsiębiorców. Żaden z nich, działając osobno, w tym konkursie nie ma szans na zdobycie dofinansowania. W myśl regulaminu konkursu, konsorcja muszą składać się z co najmniej jednej jednostki naukowej oraz co najmniej jednego przedsiębiorstwa.
Jeszcze precyzyjniej, na potrzeby tego konkursu, jednostka naukowa to organizacja prowadząca badania i upowszechniająca wiedzę, z zastrzeżeniem jednak, że nie może to być podmiot, którego wyłącznym celem jest rozpowszechnianie na szeroką skalę wyników prac B+R poprzez nauczanie, publikacje lub transfer wiedzy. Z kolei przedsiębiorstwo oznacza firmę w rozumieniu art. 1 załącznika nr 1 do unijnego rozporządzenia o pomocy publicznej (nr 651/2014). Zarówno przedsiębiorstwo jak i jednostka naukowa muszą być zarejestrowane oraz muszą prowadzić działalność na terytorium Polski.
Z drugiej strony w skład konsorcjum może wejść nie więcej niż pięć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta