Żelazna kurtyna pod prądem
IPN chce ukarania osób odpowiedzialnych za instalowanie elektrycznej zapory między Czechosłowacją a Austrią.
Pion śledczy IPN w Krakowie prowadzi śledztwo dotyczące osób, które zostały śmiertelnie porażone prądem przy przekraczaniu granicy czechosłowacko-austriackiej. Na liście ofiar jest 30 Polaków.
Postępowanie dotyczy zbrodni komunistycznej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, popełnionej na obywatelach polskich w latach 1948–1989. Sprawcami zabójstw byli funkcjonariusze różnych służb komunistycznej Czechosłowacji.
Prokurator ma już m.in. dokumentację na ten temat odnalezioną w Oddziałowym Archiwum IPN w Krakowie, materiały przekazane przez Czeski Urząd Dokumentacji i Badania Zbrodni Komunizmu. Śledczy poszukują teraz bliskich osób, które zginęły przy próbie pokonania ogrodzenia pod napięciem na granicy. Chcą ich przesłuchać w charakterze świadków. Z wydanego w czwartek komunikatu IPN wynika, że „osoby mogące ponosić odpowiedzialność karną ze te przestępstwa żyją na terenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta