Starszych menedżerów zaproście do rad nadzorczych
W innowacyjnej gospodarce potrzebna jest nowa kultura nadzoru właścicielskiego.
Andrzej Maciejewski, Michał Zdziarski
Uwagę ekonomistów i środowisk gospodarczych w Polsce skupia potrzeba wyrwania się z pułapki średniego rozwoju i przejścia do innowacyjnego modelu gospodarki. Wiele dyskutuje się o konieczności rozwoju nowych technologii, polityce przemysłowej, repolonizacji i aktywnej roli państwa w stymulowaniu inwestycji w przemysłach o strategicznym znaczeniu.
W dyskusji tej pomijano rezerwę, bez uruchomienia której trudno poważnie myśleć o budowie konkurencyjnej, innowacyjnej gospodarki w dłuższej perspektywie. Rezerwą tą jest skumulowana wiedza i doświadczenie menedżerów, którzy w ostatnich latach z dobrym skutkiem zarządzali wielkimi, wyjątkowymi projektami, firmami i przedsięwzięciami. Wielu z nich dochodzi do wieku, w którym naturalnym krokiem w karierze zawodowej byłoby przejście z roli członka zarządu czy prezesa do zaangażowania w radzie nadzorczej. Ich wiedza i doświadczenie przydałyby się nowym innowacyjnym przedsiębiorstwom.
Innowacyjność gospodarki zależy wprost od tego, czy tworzące ją firmy będą umiejętnie wdrażać swoje nowe, śmiałe pomysły. Bez niezależnej, krytycznej oceny eksperckiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta