Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudnienie wspólnika w zarządzie

07 lipca 2017 | Prawo w biznesie | Monika Błońska

Wątpliwości budzi możliwość zatrudnienia wspólnika spółki z o.o. jako członka zarządu. Kontrowersje rodzi przede wszystkim brak podporządkowania, który jest jedną z zasadniczych cech stosunku pracy.

Cechy stosunku pracy wynikają bezpośrednio z Kodeksu pracy. Jedną z nich jest podporządkowanie pracownika pracodawcy. W przypadku wspólników sp. z o.o. problem polega na tym, iż w rzeczywistości członek zarządu, będący jednocześnie wspólnikiem spółki, byłby podporządkowany sam sobie. Ponieważ w zdecydowanej większości takich spółek członkami zarządu są jej wspólnicy lub nawet jedyny wspólnik, to kwestia ta bardzo często trafia do rozstrzygnięcia przez sądy. Orzecznictwo sądowe w tym zakresie stanęło na stanowisku, iż takie zatrudnienie, co do zasady, jest dopuszczalne. Powstaje wówczas tzw. podporządkowanie autonomiczne, które polega na tym, że pracownik realizuje przekazane mu zadania. Respektując uchwały wspólników, samodzielnie decyduje o sposobie ich realizacji i wypełnianiu obowiązków wynikających z przepisów, w szczególności Kodeksu spółek handlowych. W tym systemie podporządkowania pracowniczego pracodawca określa godziny czasu pracy i wyznacza zadania, ale sposób ich realizacji pozostaje w gestii pracownika. Niemniej jednak w praktyce powstaje wiele kontrowersji, zaś zasada ta ulega wielu wyjątkom w zależności od struktury spółki.

Jeżeli wspólnik faktycznie wykonuje swoje obowiązki jak pracownik, to nie ma podstaw do zakwestionowania jego zatrudnienia. Co więcej, w spółce dwu i wieloosobowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10794

Wydanie: 10794

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament