Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rebelia podatników słabnie

07 lipca 2017 | Ekonomia
Friedrich Schneider
źródło: materiały prasowe
Friedrich Schneider

Szara strefa jest w Polsce w odwrocie dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarki i malejącej stopie bezrobocia – tłumaczy Grzegorzowi Siemionczykowi profesor ekonomii z Uniwersytetu Jana Keplera w Linzu.

Friedrich Schneider

Rz: W lutym NBP wprowadził do obiegu banknot o nominale 500 zł. Ministerstwo Rozwoju ostrzegało, że to utrudni walkę z szarą strefą. Duże nominały banknotów są rzeczywiście dla niej pożywką?

Banknot 500 zł to ekwiwalent 2,5 banknotu o największym dotąd nominale. Jest więc bardziej efektywny z punktu widzenia kosztów transakcyjnych. Skoro nowy nominał ułatwi płatności gotówkowe, to prawdopodobnie zwiększy też wykorzystanie gotówki. To jednak nie oznacza, że automatycznie wzrośnie szara strefa. Z moich badań wynika, że ani popularność gotówki, ani wartość największego nominału banknotu nie determinują poziomu przestępczości, skali korupcji ani wielkości szarej strefy. Ta ostatnia zależy raczej od poziomu podatków i innych obciążeń oraz restrykcyjności regulacji. Ale nawet gdyby szara strefa zwiększyła się wskutek wprowadzenia nowego banknotu, to straty budżetu z tego tytułu będą zapewne mniejsze niż zyski całej gospodarki z tytułu większej efektywności obrotu gotówkowego. Większy nominał ułatwi przecież także transakcje dokonywane z poszanowaniem prawa, na przykład zakup używanego auta.

Europejski Bank Centralny nie dał się przekonać. Niedawno zaprzestał emisji banknotów o nominale 500 euro, właśnie po to, aby utrudnić życie przestępcom oraz działalność w szarej strefie.

To była decyzja czysto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10794

Wydanie: 10794

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament