Uberyzacja zatrudnienia
Postęp technologiczny przynosi zmiany również w zakresie świadczenia pracy i sposobu zatrudnienia pracowników. Jednym ze zjawisk, które wpisuje się w trend tych zmian, jest tzw. uberyzacja zatrudnienia.
Nazwa uberyzacja pochodzi od nazwy firmy Uber, która osiągnęła gigantyczny globalny sukces w zakresie przewozów osobowych, przy wykorzystaniu platformy internetowej, czasu i prywatnych samochodów kierowców jeżdżących dla Ubera. Model biznesowy Übera wpisuje się w tzw. ekonomię współdzielenia, w której dostawca platformy internetowej pozwala zarabiać jej użytkownikom na udostępnianiu ich majątku (Uber, AirBnB) lub usług (Task Rabbit, Managed by Q, Merry Maid, Hello Alfred).
Kontakt przez platformę
Model biznesowy platformy internetowej polega na łączeniu zleceniodawców i zleceniobiorców najczęściej w ten sposób, że zleceniobiorca określa swoją dostępność i możliwości świadczenia usług w określonym miejscu i czasie, a zleceniodawca wskazuje swoje potrzeby w tym zakresie. Aplikacja/platforma internetowa łączy obie strony.
Obecnie istniejące platformy internetowe zajmują się konkretnymi rodzajami usług – złota rączka, opiekunka do dzieci, kucharz. Można się również spodziewać rozwoju platform internetowych ogólnego przeznaczenia, oferujących usługi w różnych obszarach.
Dla większości zleceniobiorców, praca i usługi świadczone w zakresie korzystania z platform internetowych ma charakter pracy dorywczej, wykonywanej w wolnym czasie, świadczonej obok głównego zatrudnienia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta