Odprawa także po rozwiązaniu umowy terminowej
Pracownik zwolniony w trybie indywidualnym z przyczyn go niedotyczących ma prawo do odprawy, nawet jeśli był zatrudniony na czas określony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przyczyną rozwiązania umowy są też okoliczności leżące po jego stronie.
Zasady obowiązujące przy wypłacie pracownikom odpraw pieniężnych określa ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1474). Przewiduje ona, że w sytuacji, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 etatowców zwalnia pracowników z przyczyn ich niedotyczących, przysługuje im prawo do odprawy pieniężnej. Odprawa ta należy się zarówno w razie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, jak i w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron.
Wysokość odprawy oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Tryb indywidualny
Odprawa przysługuje nie tylko pracownikom zwolnionym w ramach zwolnienia grupowego, ale także tym, których stosunki pracy zostały rozwiązane indywidualnie na zasadach określonych w ww. ustawie. Jednak w tym przypadku prawo to zależy od przyczyny rozwiązania umowy o pracę. Pracownik może liczyć na odprawę tylko wtedy, gdy został zwolniony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta