Ostateczna decyzja fiskusa może być uznana za nieważną
Przedsiębiorca ma prawo złożyć wniosek o stwierdzenie, że decyzja w jego sprawie jest nieważna. Po zmianach w strukturze administracji pismo dotyczące wadliwego rozstrzygnięcia dyrektora izby skarbowej rozpatrzy dyrektor izby administracji skarbowej. Regina Drabik
Postępowanie w zakresie stwierdzenia nieważności decyzji jest jednym z nadzwyczajnych trybów postępowania, które ma na celu wzruszenie ostatecznego rozstrzygnięcia zapadłego w postepowaniu podatkowym. Postępowanie to wszczyna się zatem w sytuacji, w której istnieje już ostateczna decyzja wydana przez organ podatkowy.
Od chwili wydania
Stwierdzenie nieważności decyzji daje podatnikowi możliwość wyeliminowania z obrotu prawnego decyzji ostatecznej, która jest obciążona pewnymi bardzo ważnymi wadami. Samo orzeczenie nieważności decyzji oznacza, że decyzja taka od początku – od chwili jej wydania – była nieważna. Ważne, aby istniała w obrocie prawnym decyzja ostateczna, co do której podatnik wnosi o stwierdzenie jej nieważności. Trudno bowiem żądać rozpatrzenia czegoś, co w obrocie prawnym nie istnieje.
Postępowanie podatkowe w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji podatkowej jest postępowaniem w „nowej" sprawie, której przedmiotem jest ustalenie istnienia jednej z przesłanek pozytywnych (wskazanych w dalszej części artykułu) stwierdzenia nieważności decyzji oraz jednocześnie ustalenie, czy nie zachodzi przesłanka negatywna. W postępowaniu tym organ podatkowy nie może rozpatrywać sprawy co do jej istoty – odnośnie do przedmiotu, o którym rozstrzygnięto w kwestionowanej decyzji (wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 29 kwietnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta