Ważne są faktycznie dokonane wypłaty
Aby prawidłowo rozliczać daniny na rzecz ZUS, trzeba właściwie ustalić moment uzyskania przez zatrudnionego przychodu i odpowiednio go zliczać w skali roku.
Momentem uzyskania przez pracownika przychodu, zależnie od jego rodzaju, jest:
- w przypadku regulowania podwładnym należności pieniężnych (np. wynagrodzenia) – dzień postawienia do dyspozycji zatrudnionego gotówki lub dzień obciążenia rachunku bankowego pracodawcy, w związku z realizacją przelewu dla zatrudnionego (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2009 r., IPPB5/423-198/09-3/MB).
- w przypadku świadczeń pozapłacowych (np. świadczeń w naturze) – dzień przekazania ich zatrudnionemu lub dzień postawienia ich do jego dyspozycji.
Należne, ale niewypłacone podwładnemu wynagrodzenie za pracę, nie stanowi podstawy wymiaru składek zusowskich. Potwierdza to m.in. uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 10 września 2009 r. (I UZP 5/09), w której czytamy:
„(...) podstawą wymiaru składki są (fizycznie) otrzymane –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta