W kosztach tylko to, co potwierdził komornik
Firma musi wykazać nieściągalność każdej wierzytelności oddzielnie, nawet jeśli dłużnik nie płaci jej od dawna – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Sytuacja wierzyciela może się zmienić. Stwierdzenie komornika, że nie da się wyegzekwować należności, nie oznacza zatem, że za nieściągalne można uznać późniejsze długi danego kontrahenta. Z tego m.in. powodu jedno postanowienie komornika to za mało dla fiskusa i Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ostatnim wyrokiem przymusza podatnika do bezcelowych sporów przed sądem powszechnym.
Zbędny formalizm
Spór dotyczył możliwości zaliczenia w kosztach podatkowych wierzytelności, których nie da się od dłużnika ściągnąć. Ustawa o CIT pozwala na taką operację w stosunku do wierzytelności wcześniej zarachowanych jako przychody należne. Chodzi więc o te, które podwyższyły przychód, a co za tym idzie, i należny podatek.
By wyrównać tę sytuację i zaliczyć do kosztów wartość nieściągalnych wierzytelności, tj. nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta