Po utracie prawa do karty podatkowej trzeba założyć ewidencję wyposażenia
Podatnicy, którzy w ciągu roku podatkowego stracili lub zrzekli się prawa do zryczałtowanego opodatkowania, muszą wycenić rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone do środków trwałych. Marcin Szymankiewicz
- 12 lipca 2017 r. utraciłem warunki do opodatkowania w formie karty podatkowej, o czym zawiadomiłem naczelnika urzędu skarbowego. W związku z utratą prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej przeszedłem na zasady ogólne (skala podatkowa) i założyłem podatkową księgę przychodów i rozchodów. Posiadam składniki majątku trwałego zaliczane do wyposażenia, muszę zatem założyć ewidencję wyposażenia. W jaki sposób wycenić wyposażenie ujmowane w tej ewidencji, posiadane na dzień utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 24 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy ci są jednak obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.
Nowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta