Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw badania naukowe, potem zakup produktów

28 lipca 2017 | Prawo w biznesie | Małgorzata Wilińska, Wojciech Hartung

Tryb partnerstwa innowacyjnego został przewidziany w prawie unijnym w odpowiedzi na zapotrzebowanie instytucji zamawiających pochodzących ze wszystkich krajów UE, które dostrzegały potrzebę uregulowania procesu łączącego w sobie etap badań i rozwoju z późniejszą komercjalizacją ich wyników.

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych z 22 czerwca 2016 r. wprowadziła nową procedurę udzielania zamówień publicznych – partnerstwo innowacyjne.

Ten nowy tryb obejmuje dwa zasadnicze elementy, które dotychczas nie były łączone w ramach jednego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego:

- przeprowadzenie przez wykonawców etapu badań i rozwoju dotyczących innowacyjnego produktu, odpowiadającego potrzebom zamawiającego oraz

- zakup określonej ilości takich innowacyjnych produktów przez zamawiającego.

Partnerstwo innowacyjne jest zatem doskonałym narzędziem umożliwiającym łączenie w jednym procesie potencjału zamawiających, świata nauki i przedsiębiorców.

Jeśli innowacje mają się stać jednym z kół zamachowych naszej gospodarki, to jednym z inicjatorów projektów innowacyjnych mogą być zamawiający dysponujący znaczącymi środkami publicznymi. Taki był również cel projektodawcy zmian do Prawa zamówień publicznych, na co wskazuje uzasadnieniu do projektu nowelizacji z 22 czerwca 2016.

Dla kogo nowe rozwiązania

Partnerstwo innowacyjne jest skierowane przede wszystkim do zamawiających poszukujących nowych, niedostępnych na rynku rozwiązań lub rozwiązań wprowadzających znaczne udoskonalenia w produktach lub procesach już istniejących. Jest to istotny element, ponieważ ze swej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10812

Wydanie: 10812

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament