Wydatki w projektach unijnych muszą być racjonalne i uzasadnione
Wszystkie inwestycje zgłaszane do unijnego dofinansowania przechodzą przez ocenę formalną i merytoryczną. Niezależnie od źródła dofinansowania, tj. konkretnego programu lub działania, jednym z powtarzających się kryteriów jest to, które traktuje o zaplanowanych wydatkach.
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy walczyli lub będą walczyć o unijne dofinansowanie spotkają się z kryterium, które nakazuje sprawdzić, czy wydatki w ramach projektu są racjonalne, wiarygodne i uzasadnione z punktu widzenia celu, zakresu i zakładanych efektów (rezultatów) inwestycji. Oczywiście powyższe sformułowanie jest przykładowe, a w zależności od tego, o jakim programie operacyjnym mowa (krajowym, czy regionalnym), o jakim działaniu, może brzmieć nieco inaczej. Zawsze chodzi jednak mniej więcej o to samo. Mianowicie aby sprawdzić następujące kwestie:
- racjonalność wydatków (ich wysokość musi być dostosowana do zakresu zaplanowanych czynności/potrzeb inwestycyjnych. Nie mogą być one zawyżone ani zaniżone. Wnioskodawca jest zobowiązany przedstawić w dokumentacji aplikacyjnej sposób przeprowadzenia rozeznania rynku oraz wskazać źródła danych, na podstawie których określono kwoty poszczególnych wydatków),
- zasadność wydatków w kontekście celu projektu oraz celów działania, a także działań zaplanowanych w projekcie (wydatki muszą być potrzebne i bezpośrednio związane z realizacją działań zaplanowanych w projekcie. Przedsiębiorca jest zobowiązany wykazać w dokumentacji aplikacyjnej konieczność poniesienia każdego wydatku i jego związek z planowanym celem/rezultatem projektu),
- kwalifikowalność wydatków oraz ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta