Przemysłowe życie wciąż wrze
„Nad sterylne muzealne wnętrza przedkładamy produkcyjne hale, bocznice kolejowe i górnicze szyby, w których wciąż – mimo upływu lat – wrze przemysłowe życie" – podkreślają organizatorzy. Tegoroczna, czwarta edycja festiwalu odbędzie się od 12 do 15 sierpnia.
– Co roku włączamy nowe miejsca, staramy się odkrywać nieznane, najczęściej nieudostępniane obiekty, w tym działające fabryki – mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, stanowiącego centrum imprezy.
Tym razem do składu festiwalowych obiektów dołączy kopalnia magnezytu w Wirach, pod górą Ślężą, działająca w latach 1959–1996. Jednak to nie wszystko.
– Właśnie przypadła 175. rocznica istnienia kolei na ziemiach polskich (pierwsza linia prowadziła z Wrocławia do Oławy, została otwarta w maju 1842 r.) i przy tej okazji nawiązaliśmy współpracę z PKP, które udostępni kilka dawnych obiektów – dodaje Maciej Mądry, zastępca dyrektora muzeum ds. ochrony zabytków. – Wśród nich najstarszy na terenie Polski dworzec, znajdujący się we Wrocławiu przy ulicy Małachowskiego, w sąsiedztwie obecnego Dworca Głównego, oraz wrocławską parowozownię przy ul. Hermanowskiej.
A jeżeli rozmowy z właścicielem zakończą się powodzeniem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta