Przekształcenie, które rodzi wiele problemów
Spadkobierca wspólnika spółki jawnej ma możliwość zgłoszenia żądania do przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową i przyznania mu statusu komandytariusza.
Ustawą Kodeks spółek handlowych z 15 września 2000 roku rozszerzono w polskim systemie prawnym możliwość przekształcania spółek handlowych. Instytucja ta została uregulowana w Tytule IV Dział III k.s.h. (art.551-584). Spółka handlowa zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h może być przekształcona w inną spółkę handlową, z pewnymi wyjątkami przewidzianymi w § 4, a mianowicie przekształcona nie może być: spółka w likwidacji, taka, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.
Szczególnie interesująca jest regulacja zawarta w art. 583 k.s.h., która przyznaje spadkobiercy wspólnika spółki jawnej szczególne prawo podmiotowe, które przyjmuje postać roszczenia. Powyższy przepis poprzez swą treść wprowadził wyjątkowy sposób przekształcenia spółki osobowej. Roszczenie to przyznaje spadkobiercy wspólnika spółki jawnej możliwość zgłoszenia żądania do przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową i przyznania mu statusu komandytariusza.
Przepis art. 583 k.s.h. spełnia dwojaką rolę: po pierwsze chroni interesy spadkobiercy zmarłego wspólnika jawnego poprzez przyznanie mu szczególnego prawa podmiotowego, zaś z drugiej strony chroni interes pozostałych wspólników jawnych.
Rola spadkobiercy
Z roszczeniem z art. 583 k.s.h. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta