Czy odwołać pracownika z urlopu
Pracownik w trakcie urlopu nie ma obowiązku pozostawania w kontakcie z pracodawcą oraz sprawdzania poczty e-mailowej, ponieważ pozostaje poza sferą pracowniczego podporządkowania.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z r., II PK 26/16 z 8 marca 2017 r.
Pracodawca odwołał pracownika zatrudnionego na stanowisku menedżera projektu z urlopu udzielonego po długotrwałej chorobie w przedostatnim dniu tego urlopu. Pracodawca uczynił to dzwoniąc do pracownika na jego telefon prywatny i informując, że jest potrzebny w pracy. Rozmowa telefoniczna została jednak przerwana, więc pracodawca wysłał e-mail na prywatny adres pracownika informujący o odwołaniu go z urlopu. W toku procesu twierdził też, że wysłał do pracownika w tej sprawie również dwa smsy, czego jednak nie udowodnił.
Pracownik przeczytał wiadomość e-mail dopiero ostatniego dnia urlopu i poinformował, że jest w Warszawie i nie może się stawić do pracy. W konsekwencji pracodawca wysłał do niego oświadczenie o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę, wskazując jako przyczynę ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych spowodowane niestawieniem się do pracy mimo wezwania i odwołania z urlopu. Pracownik odwołał się do sądu pracy żądając uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia do pracy. Sąd rejonowy oddalił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta