Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy koniec użytkowania wieczystego

28 lipca 2017 | Prawo w biznesie

Nie jest wykluczone, że 1 października 2017 roku zakończy w Polsce swój byt prawny instytucja użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Warto nadmienić, że Ministerstwo Budownictwa już trzeci raz zmieniło proponowany termin wejścia w życie ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność, która ma wyeliminować z polskiego porządku prawnego użytkowanie wieczyste. I choć aktualnym terminem rozpoczęcia obowiązywania tej rewolucyjnej zmiany jest 1 października 2017 roku, to wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem nowej regulacji, a projekt nie został jeszcze skierowany do Sejmu. Niemniej warto już teraz przedstawić główne założenia czekającej nas zmiany.

Jakie różnice

Uprawnienia właściciela nieruchomości i użytkownika wieczystego nieruchomości są prawie identyczne. Główną różnicą jest to, że nieruchomość oddana w użytkowanie wieczyste pozostaje własnością odpowiednio gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa, a użytkownik wieczysty zobowiązany jest do uiszczania tzw. opłaty rocznej i korzystania z nieruchomości zgodnie z celem przeznaczenia użytkowania wieczystego. Opłata roczna może być podwyższana, gdy wzrasta wartość nieruchomości, przez co nie ma pewności co do jej wysokości. Jest to niewątpliwie dolegliwością dla użytkowników wieczystych. Zważywszy, że w Polsce są miliony użytkowników wieczystych nieruchomości oraz tysiące urzędników zajmujących się obsługą postępowań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10812

Wydanie: 10812

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament