Sądowy bój o archiwa FSB
Krewni Raula Wallenberga żądają ujawnienia, kiedy i jak zginął dyplomata. Podali do sądu rosyjski kontrwywiad.
– Żądamy udostępnienia oryginalnych dokumentów lub ich nieocenzurowanych kopii – powiedział moskiewski adwokat Iwan Pawłow reprezentujący rodzinę szwedzkiego dyplomaty.
– Jeśli im się uda, to będzie to bardzo ważny precedens, który pomoże w uzyskiwaniu dostępu do zamkniętych nadal archiwów. Przecież nawet w sprawie mordu w Katyniu część dokumentów wciąż jest utajniona – powiedział „Rzeczpospolitej" o pozwie niezależny moskiewski historyk Nikołaj Pawłow.
Szwedzki bohater
Pochodzący z arystokratycznego, szwedzkiego rodu Raul Wallenberg był pod koniec wojny dyplomatą w ambasadzie w Budapeszcie. Wyjechał tam z zadaniem uratowania miejscowych Żydów, w jakikolwiek sposób związanych ze Szwecją. Obecnie historycy szacują, że dzięki jego działalności przeżyło kilkadziesiąt tysięcy (a być może nawet 100 tys.) prześladowanych.
Został zamordowany w ZSRR, najprawdopodobniej 17 lipca 1947...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta