Jaka procedura, gdy koncesji na alkohol jest mniej od chętnych
HANDEL Jeżeli pula zezwoleń na sprzedaż trunków jest ograniczona a chętnych firm jest dużo, to urzędnicy muszą trzy razy zastanowić zanim przyznają zgodę na obrót nimi.
Prezydent miasta udzielił zezwolenia na sprzedaż alkoholu tylko właścicielowi sklepu spożywczo-przemysłowego a pozostałym odmówił. Przeciwko tej decyzji zaprotestowało kilku przedsiębiorców, którzy nie dostali zgody na handel alkoholem.
Ruletka z zezwoleniami
Odnieśli oni sukces. Wygrali przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Białymstoku, gdyż ten nakazał prezydentowi miasta zająć się sprawą ponownie. Ten wydał zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych dla jednego z przedsiębiorców a pozostałym pięciu odmówił. Postanowili więc znowu walczyć o swoje i wystąpili do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a to uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i udzieliło zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, ale tylko dwóm przedsiębiorcom. Pozostałym odmówiło. SKO wskazało, że prezydent miasta miał do rozdysponowania dwa wolne punkty sprzedaży alkoholu. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie określa dodatkowych kryteriów przyznawania zezwoleń. Jest tak w szczególności, gdy liczba wnioskodawców znacznie przewyższa liczbę wolnych punktów sprzedaży. Do oceny wniosków przyjęto więc kryteria przyznawania zezwoleń określone w uchwale rady miasta w sprawie Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz innych uzależnień na 2017 rok....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta