W poszukiwaniu kursu uczciwego
Kredytobiorca z ostrożności powinien w pozwie przeciwko bankowi wnioskować o biegłego na okoliczność ustalenia kursu – pisze prawniczka.
Najnowsze wyroki w sprawach frankowych pokazują, jak różnie sądy podchodzą do ustalania kursu uczciwego i że roszczenia kredytobiorcy najlepiej formułować kaskadowo, bo nie wiadomo, na jaki pogląd trafimy w konkretnej sprawie.
Stwierdzenie w umowie kredytu waloryzowanego kursem CHF klauzul abuzywnych nie gwarantuje jeszcze sukcesu w sporze z bankiem. Frankowicz musi bowiem wykazać, jaka kwota należy mu się z tytułu stosowania przez bank nieuczciwych postanowień.
Umowa nieważna, kurs nieistotny. W wyroku z 17 maja 2017 r. (sygn. III C 299/15) Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął, że arbitralnego kursu Banku Millennium nie da się zastąpić innym kursem uczciwym, ponieważ indeksacja kredytu do CHF dotyczy głównych świadczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta