Zaufanie w systemie naczyń połączonych
Dobre praktyki sądowe (5) | Za jakość procesu odpowiadają zarówno sędziowie, jak i pełnomocnicy aneta Łazarska
Bez wątpienia udział w postępowaniu przedsądowym i sądowym profesjonalnych pełnomocników podnosi jakość procesu, służy istotnie interesom stron, ale nade wszystko wymiarowi sprawiedliwości. Proces z udziałem zawodowych pełnomocników umożliwia sądowi profesjonalny dialog ze stronami zarówno co do faktów, jak i prawa.
Nie bez przyczyny profesjonalne zastępstwo stron jest współcześnie uznawane za jedną z gwarancji rzetelnego procesu. Aby jednak sam proces był rzetelny, relacje między sędziami i profesjonalnymi pełnomocnikami powinny być oparte na zaufaniu i rzetelności. U podstaw zaufania leży niewątpliwie lojalność procesowa. Bez jej zachowania trudno o poszanowanie, a zarazem zrozumienie przez sędziów i pełnomocników swoich odrębnych ról procesowych i przypisanych im zadań.
Niestety, postępująca w ciągu ostatnich 20 lat alienacja środowisk prawniczych nie sprzyja wymianie doświadczeń. Rozdział aplikacji, systemu szkolenia czy podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie służy budowie relacji opartych na zaufaniu. Trudno zatem o wzajemne zrozumienie zarówno na sali sądowej, jak i poza nią, a coraz częściej także o wzajemny szacunek.
Wzajemny szacunek i strzeżenie powagi sądu
Konsekwencją ataków medialnych na wymiar sprawiedliwości jest narastająca fala społecznej nienawiści i agresji na sali rozpraw. Zarówno w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta