Kiedy odliczyć VAT od zakupów objętych odwrotnym obciążeniem
Jeśli nabywca rozliczy VAT należny po upływie trzech miesięcy od powstania obowiązku podatkowego, VAT naliczony może wykazać dopiero w bieżącej deklaracji. Co to oznacza w praktyce?
Odliczenie naliczonego VAT, jako wyraz neutralności tego podatku, jest niewątpliwie najważniejszym prawem podatnika VAT. Stwierdzenie, że w odniesieniu do danego zakupu lub zapłaconej zaliczki takie prawo przysługuje, w praktyce może powodować wątpliwości, sprowadzające się do pytania, kiedy z prawa do odliczenia należy skorzystać.
Odpowiadając na to pytanie, w pierwszej kolejności warto przypomnieć, że przepisy ustawy o VAT uzależniają powstanie prawa do odliczenia VAT naliczonego od powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do danej transakcji. Upraszczając: „ktoś" musi być zobowiązany do zapłaty (rozliczenia) podatku należnego, aby jego kwota mogła zostać odliczona.
Powstanie obowiązku podatkowego jest podstawowym warunkiem zaistnienia prawa do odliczenia, ale nie jedynym. Kolejne warunki zależą od zasad opodatkowania danej transakcji i tu można mówić o dwóch trybach.
Na zasadach ogólnych
Dla przypomnienia, w przypadku zakupów opodatkowanych na zasadach ogólnych (VAT należny płaci sprzedawca), dla powstania prawa do odliczenia, oprócz obowiązku podatkowego po stronie sprzedawcy, nabywca musi posiadać fakturę, z której wynika kwota podatku naliczonego. Prawo do odliczenia może zostać zrealizowane w okresie, w którym powstało (okres, w którym zostaną łącznie spełnione wymienione dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta