Megamiasto wielkich kontrastów
Lagos już teraz jest największym miastem w Afryce, ale to dopiero początek. Za kilkanaście lat będzie w nim mieszkać więcej ludzi niż w całej Polsce – około 40 mln. Proces urbanizacji dawno wymknął się tu spod kontroli.
Plus Minus: Ilu ludzi żyje w Lagos?
Prof. Samuel Lyiola Oni: Dziś czy w zeszłym tygodniu, zanim wyleciałem do Warszawy?
A co to za różnica?
Każdego dnia w Lagos osiedla się 3–4 tys. osób. Dokładnych danych nikt nie ma, ale oceniam, że liczy już 21 mln mieszkańców. To ogromne miasto, największe w całej Afryce, a za kilka lat – może i na całym świecie. Ale to wszystko dzieje się w bardzo krótkim czasie. Jeszcze w latach 70. XX w. Lagos było mniejsze od Warszawy, liczyło może półtora miliona mieszkańców. Dopiero w 2011 r. przekroczyło 10 mln mieszkańców. Ale już dwa lata później pobiło pod względem liczby ludności Kair, do tej pory największe miasto na naszym kontynencie. To jednak dopiero początek: w połowie lat 30. naszego wieku w Lagos będzie mieszkało więcej ludzi niż w całej Polsce, niemal 40 mln.
Co przyciąga do tego miasta?
Prawda jest taka, że Afryki nie stać na megamiasta. Przy poziomie rozwoju na naszym kontynencie nawet największe ośrodki nie powinny liczyć więcej niż 3 mln mieszkańców. Dla ośrodków tej wielkości być może moglibyśmy zbudować w miarę rozsądną infrastrukturę transportową, kanalizacyjną czy energetyczną. Ale proces urbanizacji dawno wymknął się spod kontroli. Nigeryjczycy emigrują do Lagos, bo wieś jest w zapaści. Władze federalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta