Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krótkie wyjazdy – kiedy podróż służbowa, a kiedy oddelegowanie

16 listopada 2017 | Praca i ZUS | Aldona Szady-Ślaska Aldona Szady-Ślaska Paula Karolak

ROZLICZENIA | Sam fakt, że czasowy wyjazd za granicę ma krótkotrwały charakter, nie przesądza jeszcze o tym, że jest to delegacja, a nie oddelegowanie. Od kwalifikacji tego wyjazdu zależy natomiast zakres należnych świadczeń, a także ich obciążenie podatkiem i składkami. Aldona Szady-Ślaska Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte Paula Karolak Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Wyjazdy obywateli polskich do pracy za granicą nie są obecnie niczym niezwykłym. Formy prawne świadczenia tam pracy i ustrukturyzowania wyjazdu mogą być różne. Pracownik może np. zakończyć umowę z polskim podmiotem i zawrzeć nową bezpośrednio ze spółką zagraniczną na zasadach typowych dla lokalnych pracowników. Może też, pozostając na urlopie bezpłatnym w polskim podmiocie, podjąć zatrudnienie w podmiocie zagranicznym, który najczęściej należy do tej samej grupy kapitałowej.

W artykule skupimy się jednak na sytuacji, gdy pracownik polskiej spółki zostaje przejściowo wysłany do pracy za granicą, pozostając na etacie w polskiej spółce na podstawie dotychczasowej umowy.

Dwa warianty

Polskie przepisy nie regulują w sposób kompleksowy i systemowy możliwych form prawnych takiego świadczenia pracy. Jednak co do zasady świadczenie pracy za granicą przez pracownika pozostającego w stosunku pracy z polską spółką może zostać potraktowane albo jako podróż służbowa (potocznie nazywana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10904

Wydanie: 10904

Spis treści
Zamów abonament