Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głęboka reforma polskiej nauki wymaga dużych pieniędzy

16 listopada 2017 | Dodatki Jednodniowe
Prof. Łukasz Sułkowski i prof. Jerzy Woźnicki
źródło: Rzeczpospolita
Prof. Łukasz Sułkowski i prof. Jerzy Woźnicki

rozmowa | Łukasz Sułkowski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i SAN oraz prezes PCG Polska Jerzy Woźnicki, profesor Politechniki Warszawskiej oraz prezes Fundacji Rektorów Polskich.

Podczas konferencji Lumen 2017 dyskutowano o wyzwaniach związanych z pracami nad nowym prawem o szkolnictwie wyższym, czyli Ustawą 2.0.

Są spory co do proponowanych zmian?

Prof. Jerzy Woźnicki: Mamy już za sobą pierwszy etap konsultacji i obserwujemy zróżnicowane opinie i reakcje. Potrzeba czasu, aby nowe rozwiązania znalazły poparcie, a w niektórych kręgach tego poparcia bym się nie spodziewał.

Jakie to kręgi i dlaczego nie poprą zmiany?

Prof. Jerzy Woźnicki: Część przedstawicieli środowiska akademickiego i naukowego cechuje duże przywiązanie do tradycji akademickiej i ogólna niechęć do zmiany, która źle się kojarzy. Tym bardziej że nie wszyscy mają wiedzę o uwarunkowaniach obecnej reformy. To często osoby, które gdzieś w laboratoriach zajmują się realizacją projektów naukowych i dla których każda taka zmiana jest zakłóceniem w otoczeniu, czymś, co przeszkadza. Z taką reakcją też się trzeba liczyć i z tym, że coraz bardziej donośnym głosem będzie przemawiać ta część środowiska akademickiego, której się ustawa nie podoba.

Prof. Łukasz Sułkowski: Myślę, że ustawa 2.0 wyrasta z trafnej diagnozy sytuacji. Potrzebny jest jakiś przełom czy ruch reformatorski, który pobudzi mechanizmy doskonałości w nauce i szkolnictwie wyższym w Polsce. Jednak wdrożenie przewidzianych w ustawie rozwiązań to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10904

Wydanie: 10904

Spis treści
Zamów abonament