Lektor na zleceniu
Prelegent może prowadzić wykłady na podstawie umowy o świadczenie usług. Oznaczenie w kontrakcie, gdzie i kiedy mają się one odbywać, nie przesądza jeszcze o tym, że strony wiąże stosunek pracy.
- Proszę o wyjaśnienie kwestii możliwości zawarcia umowy zlecenia z lektorem języka obcego –osobą zatrudnioną w innym miejscu na umowę o pracę, osiągającą minimalne wynagrodzenie. Miejsce i czas pracy jest określony. Czy podpisanie takiej umowy będzie prawidłowe? Czy za lektora nie odprowadzalibyśmy wówczas żadnych składek? Czy pracodawca ponosi ryzyko w razie kontroli Inspekcji Pracy, że umowa zostanie uznana za umowę o pracę? – pyta czytelnik.
Istnieje możliwość zawarcia z lektorem umowy zlecenia. Istotne jest, żeby ten kontrakt nie miał cech istotnych umowy o pracę. Natomiast samo uzgodnienie w nim czasu i miejsca świadczenia usług nie jest nieprawidłowe.
Umowa zlecenia będzie w tym przypadku objęta obowiązkową składką na ubezpieczenie zdrowotne. Od przychodów lektora nie trzeba zaś będzie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne.
Dzieło nie wchodzi w grę
Decydując się na zawarcie z lektorem umowy cywilnoprawnej, należy wybrać umowę zlecenia – a dokładniej umowę o świadczenie usług, do której stosujemy przepisy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta