Warszawa przyszłości: miasto, które przyciąga biznes
Niezaprzeczalnie stolica naszego kraju przeżywa właśnie swoje pięć minut.
I nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to 5 minut trwało dłużej – do takich wniosków doszli uczestnicy zorganizowanej w „Rzeczpospolitej" debaty „Czas na Warszawę. Stolica Polski jako najbardziej atrakcyjne miejsce do inwestowania w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak najskuteczniej wykorzystać tę szansę?".
– Pamiętajmy, że miasta nie da się nigdzie przenieść. Warszawa jest więc zarówno beneficjentem, jak i ofiarą swojej lokalizacji. Geopolityka jest bezlitosna. Tak się jednak składa, że w ostatnich latach nasze położenie nam służy. Cały region Europy Środkowej wszedł do Unii Europejskiej, jesteśmy w ważnym korytarzu, który łączy kraje bałtyckie z Europą Zachodnią, to bardzo duży atut – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
I przypomniał, że zawsze oglądano się na Polskę jako lidera Europy Środkowo-Wschodniej. Warszawa natomiast, jako stolica kraju, jest naturalnie powiązana z gospodarką krajową – wszystkie wzloty i upadki odczuwalne na poziomie krajowym odbijają się na stolicy.
– Reasumując, im lepiej idzie Polsce i temu regionowi, tym lepiej idzie Warszawie. Dzięki wejściu Polski do Unii 13 lat temu miasto cały czas może dynamicznie się rozwijać. Udało nam się wyjść z pozycji trzeciego miasta w regionie na pozycję lidera. W momencie, kiedy pojawiło się więcej inwestycji zagranicznych, a polityka władz miasta stała się bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta