Klauzula lojalnościowa do zmiany tylko za porozumieniem
FORMALNOŚCI | Pracodawca nie może zmodyfikować treści umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia poprzez wypowiedzenie zmieniające. Ten kontrakt jest bowiem odrębny od umowy o pracę.
Z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie istotnych danych, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na straty, pracodawca może zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia (art. 1012 § 1 k.p.). Ten zakaz może zatem dotyczyć tylko osób mających dostęp do istotnych i poufnych informacji pracodawcy, które nie powinny dostać się do wiadomości osób postronnych, gdyż mogłoby to wyrządzić pracodawcy szkodę. Mogą to być np. informacje o planach inwestycyjnych firmy, sposobach sprzedaży czy stosowanych przez nią technologiach produkcji. Mogą to być również dane o profilu prowadzonej produkcji lub świadczonych usługach oraz o zapotrzebowaniu kadrowym i warunkach pracy. Tak też wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 20 stycznia 2016 r. (II PK 108/15).
Forma i treść
Umowa o zakazie konkurencji musi być sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Także zmiana jej postanowień wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
W treści umowy lojalnościowej pracownik zobowiązuje się nie prowadzić działalności konkurencyjnej wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta