Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inspekcja Pracy nie musi wiedzieć o nielegalnym sporze zbiorowym

07 grudnia 2017 | Praca i ZUS | Katarzyna Dulewicz

Działający w firmie związek zawodowy wystąpił do pracodawcy z żądaniem zmiany głównego kierownika zakładu. Na uwzględnienie żądania wyznaczył pracodawcy 7-dniowy termin. Pracodawca nie ustosunkował się do tych kwestii, a termin upłynął. Związek wskazał, że wraz z upływem terminu nastąpiło wszczęcie sporu zbiorowego. Jednocześnie związek poinformował, że pracodawca musi przystąpić do rokowań oraz powiadomić inspekcję pracy o sporze zbiorowym. Jak powinien zareagować pracodawca?

Przepisy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nakładają na pracodawcę obowiązek poinformowania właściwego okręgowo inspektora pracy o zaistniałym sporze zbiorowym. Nie wskazują przy tym, w jakiej formie pracodawca powinien spełnić ten obowiązek ani co umieścić w takim zawiadomieniu. Zalecana jest oczywiście forma pisemna. W powiadomieniu należy zamieścić informację o zaistniałym sporze oraz ewentualnie o zakresie żądań związkowców.

Pracodawca informuje inspektora najpóźniej wraz z przystąpieniem do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10922

Wydanie: 10922

Spis treści
Zamów abonament