W przyszłym roku ulepszenie od 10 tys. zł
Jeżeli wartość modernizacji składnika majątku, przekracza w roku 3 500 zł, to poniesionych wydatków nie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych. Wydatki te powiększają wartość początkową środka trwałego, od której nalicza się odpisy amortyzacyjne. Od 1 stycznia limit ten wzrośnie do 10 tys. zł.
Bieżące utrzymanie składników majątku uznawanych według ustaw o PIT i o CIT za środki trwałe wymaga ponoszenia nakładów zarówno na ich eksploatację, jak i konserwację oraz naprawy. Nierzadko jednak przedsiębiorcy decydują się na wydatki o charakterze inwestycyjnym, których celem jest zmodernizowanie wykorzystywanego w firmie środka trwałego. Właściwa kwalifikacja wydatków związanych z nakładami na środki trwałe decyduje o sposobie rozliczenia tych kosztów w rachunku podatkowym. Inaczej bowiem rozliczane są te koszty, które związane są z bieżącą eksploatacją środka trwałego czy nawet jego remontem, inaczej natomiast te, które uznawane są za ulepszenie.
Regulacje ustawy o PIT i ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta