Ustawowy okres wypowiedzenia nie ograniczy wysokości odszkodowania
Odszkodowanie w związku z wadliwym dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę w czasie trwającego wypowiedzenia tej umowy należy się za okres, do którego miał trwać okres wypowiedzenia. Także wtedy, gdy okres wypowiedzenia został umownie wydłużony.
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 11 lipca 2017 r. (I PK 227/16).
Sąd rejonowy zasądził od pracodawcy kwotę 14 695,59 zł tytułem odszkodowania za sprzeczne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, a w pozostałej części powództwo oddalił. Sprawa dotyczyła pracownika zatrudnionego na stanowisku dyrektora z wynagrodzeniem 26 000 zł miesięcznie. W 2012 r. zarząd zawarł z nim aneks do umowy o pracę, w którym wydłużono okres wypowiedzenia do 12 miesięcy. Zmiana warunków zatrudnienia zbiegła się w czasie z wszczęciem kontroli przez komisję nadzoru finansowego, w wyniku której od 22 maja 2014 r. wprowadzono u pozwanego zarząd komisaryczny. Wcześniej, 30 kwietnia 2014 r., członkowie zarządu strony pozwanej wypowiedzieli dyrektorowi umowę z zastosowaniem 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Powód nie odwołał się od tego wypowiedzenia.
W trakcie biegnącego wypowiedzenia powód – reprezentowany już przez zarząd komisaryczny – ujawnił nieprawidłowości w działaniu dyrektora. 14 lipca 2014 r. pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, wskazując jako przyczynę: dopuszczenie do wydania i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta