Pozew nie zawsze tam, gdzie adres
Wybór sądów, które mogą rozpoznać sprawę z pozwu pracodawcy czy pracownika jako właściwe miejscowo, jest spory. Nie dotyczy to natomiast właściwości rzeczowej sądów.
Wśród osób, które nie mają styczności z sądem, panuje przekonanie, że sprawa powinna być wniesiona do sądu, w którego okręgu zamieszkuje powód. W rzeczywistości o tym, do którego sądu należy skierować pozew, decyduje co do zasady miejsce zamieszkania lub siedziba pozwanego. Jednak w stosunkach pracowniczych ta reguła doznaje znacznych wyłomów. Wybór sądów, które mogą rozpoznać sprawę, jest znacznie większy.
Tak pracodawca jak i pracownik nie mają natomiast wpływu na to, kiedy ich sprawę rozpozna sąd rejonowy, a kiedy sąd okręgowy. Przepisy określają bowiem właściwość rzeczową sądu w sposób sztywny.
Gdy pozywa szef...
Jeśli to pracodawca jest powodem, o właściwości miejscowej sądu wynikającej z ogólnych zasad decyduje miejsce zamieszkania pozwanego etatowca.
Przez miejsce zamieszkania należy rozumieć miejscowość, w której pracownik przebywa z zamiarem stałego pobytu. W przypadku osoby, która nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, decyduje jej miejsce pobytu w Polsce, a jeśli nie jest ono znane – właściwy będzie sąd, w którym pozwany miał miejsce ostatniego zamieszkania w Polsce.
... a jeśli pracownik
W identyczny sposób sąd właściwy do rozpoznania sprawy ustala pozywający pracodawcę etatowiec, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta