Kiedy menedżer jest podatnikiem VAT
Jeżeli planowana treść umowy o zarządzanie wskazuje, że tworzony stosunek prawny będzie zawierał uregulowania zbliżone do dotychczasowego opartego na umowie o pracę, to zarządzającego nie można uznać za podatnika VAT.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 15 listopada 2017 r. (I SA/Sz 825/17).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że uchwałą rady nadzorczej został powołany do zarządu spółki z o.o. na dwuletnią kadencję jako prezes. Zaznaczył, że nie prowadzi działalności gospodarczej i jest aktualnie zatrudniony przez spółkę na podstawie umowy o pracę. W stosunku do spółki znajduje zastosowanie ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Zgodnie z jej przepisami, pełnienie funkcji członka zarządu możliwe jest wyłącznie w ramach umowy o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji, z obowiązkiem osobistego świadczenia usług przez taką osobę, bez względu na to czy działa ona w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.
Spółka nie podjęła jeszcze uchwały ustalającej zasady kształtowania wynagrodzeń członków zarządu. W związku z tym pomiędzy podatnikiem a spółką nie została zawarta umowa o świadczenie usług zarządzania, a umowa o pracę nie została rozwiązana i nadal obowiązuje. Spółka jest jednak zobowiązana do jej zawarcia. Dalej wnioskodawca szczegółowo opisał zasady świadczenia usługi i zapytał czy w zakresie czynności jakie zamierza wykonywać na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta